W czym tkwi siła śląskich produktów?

Od 14 do 19 kwietnie w Mediolanie odbyła się wystawa polskiego wzornictwa zorganizowana przez Śląski Klaster Dizajnu. 13 marek zaprezentowało swoje projekty w ramach festiwalu Ventura Lambrate.

Już po raz drugi w Mediolanie, w trakcie prestiżowego Design Week, zobaczyliśmy projekty firm skupionych w Śląskim Klastrze Dizajnu. Wystawa odbyła się w postindustrialnych przestrzeniach festiwalu Ventura Lambrate, znanego z prezentacji odważnych pomysłów projektantów i niestandardowych koncepcji kuratorskich, połączonych z komercyjną ekspozycji znanych marek.

Przez sześć kwietniowych dni wystawę odwiedzili nie tylko doświadczeni projektanci z całej Europy, prasa, media, handlowcy zainteresowani kooperacją z polskimi firmami, ale też rodziny z dziećmi i seniorzy. Goście pytali  zarówno o ideę Klastra Dizajnu, o region, z którego pochodzi, jak również o technologię i różnorodność materiałów, z których wytwarzane są obecne na wystawie produkty. Swobodna atmosfera, jak przystało na Venturę, sprzyjała rozmowom i wielu dyskusjom na temat dizajnu.

W trakcie wystawy doceniano jakość oraz sposób wytwarzania poszczególnych obiektów. Goście chętnie siadali na na krzesłach Pagedu, Brambli, bujali się na Kivaku firmy Pilch, pytali o technologię wykonania betonowych elementów stołu Gravity. Interesowali się sposobem wykonania wzorów na ceramice Bogdana Kosaka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się projekty wykonane z wełny, materiału, który coraz rzadziej jest obecny w produkcji przemysłowej – zwłaszcza torby Wzorro oraz prototyp projektu Mai Ganszyniec. Zaskoczeniem były ultralekkie puchowe kurtki marki Pajak. Dużą ciekawość budziły lampy Kafti, FOPS i K6, a w szczególności sposób ich wykonania. Odwiedzający chętnie bawili się zabawkami Well Done. Wiele klastrowych projektów jest wytwarzanych w krótkich seriach, mają autorski charakter, a ich projektanci eksperymentują z materiałami, nierzadko „odkrywając” na nowo te nieco zapomniane. I w tym tkwi siła Śląska.

Ekspozycja w Mediolanie miała na celu prezentację kilku kluczowych elementów, charakterystycznych dla firm, instytucji i projektantów zrzeszonych w Śląskim Klastrze Dizajnu. Główna narracja wystawy skupiona była wokół tematów produkcyjnych i technologicznych. Ekspozycja prezentowała zarówno surowce, procesy jak i nowe, gotowe produkty. Zmierzyła się również z tradycyjnymi materiałami, które mogą znaleźć nowe zastosowanie we wzornictwie. Koordynatorem wystawy Klastra był Zamek Cieszyn – instytucja, na co dzień między innymi promująca dizajn w Polsce, do współpracy zaprosiła Marcina Mońkę i Grupę Wzorro. Ekspozycja Śląskiego Klastra była jedną z dwóch wystaw z naszego kraju.

Koordynator wystawy: Zamek Cieszyn

Koncepcja merytoryczna: Marcin Mońka. Aranżacja: Wzorro Design. Projekty graficzne: Tomasz Bierkowski.

fot. Jan Lutyk

 

SlaskiKlasterDizajnu_VenturaLambrate_Foto_Jan_Lutyk_2

SlaskiKlasterDizajnu_VenturaLambrate_Foto_Jan_Lutyk_3

SlaskiKlasterDizajnu_VenturaLambrate_Foto_Jan_Lutyk_5

SlaskiKlasterDizajnu_VenturaLambrate_Foto_Jan_Lutyk_4